
Autoluidsprekers zijn meestal zwaar, lomp en verbruiken veel stroom. Ze in de deuren of het dashboard verwerken is doorgaans een drama voor ontwerpers en ingenieurs. En dan is er nog de warmte die ze afgeven. Stel je nu een luidspreker voor die geen conus heeft (de schotel die je in elke speaker vindt), maar een ultralichte, dunne film. In plaats van een zware magneet die de conus laat trillen, beweegt de hele film onder elektrostatische kracht die wisselt met de muziekfrequentie.
Elektrostatische speakers zijn al decennia geliefd bij hifi-liefhebbers vanwege hun natuurlijke, ongekleurde geluid. Maar in auto’s zijn ze nieuw. Warwick Acoustics, fabrikant van high-end ESL-koptelefoons, werkt al jaren aan auto-inbouwsystemen, en zegt dat zoiets dit jaar in productieauto’s beschikbaar zal komen. De foto hierboven is puur ter referentie.
De panelen worden kleiner
Een belangrijke doorbraak is het verkleinen van de panelen, met hogere elektrostatische lading tussen statorplaten met slechts een millimeter ruimte aan weerszijden van het membraan. Nieuwe materiaalkunde maakt dit mogelijk, met als resultaat dat er veel hogere geluidsniveaus per paneeloppervlak voortgebracht kunnen worden.
Vlakke panelen zijn normaal gezien moeilijk in te bouwen in auto-interieurs, maar de nieuwe zijn dun genoeg om achter gebogen deurpanelen, dashboards, dakbekleding of zelfs in hoofdsteunen te passen. De mogelijkheden voor geluidsplaatsing en -design zijn hiermee enorm interessant geworden.
Dit soort speakers is ook veel efficiënter. Een conventioneel audiosysteem kan zomaar bijna 1 kW opslorpen. Stel je voor: een grote EV rijdt gemiddeld 65 km/u en haalt 5 km/kWh – dan verlies je met dat audiovermogen zo’n 30 kilometer aan actieradius. En in de zomer wordt het nog erger door de extra opgewekte warmte, wat leidt tot een harder werkende airco. Een ESL verbruikt minder dan een vijfde van die energie.
De nieuwe speakers zijn duurzamer
Ook qua milieu-impact zijn ze beter. Klassieke luidsprekers gebruiken veel zeldzame en schadelijke metalen, zoals neodymium en dysprosium. In een EV kan het audiosysteem tot wel 30 procent van alle zeldzame aardmetalen in de auto vertegenwoordigen.
Thuis zijn elektrostatische speakers extreem duur, maar Warwick Acoustics zegt dat hun autosystemen ongeveer gelijk geprijsd zullen zijn met huidige opties uit het hogere segment, zoals Burmester.