Het zal jullie absoluut niet ontgaan zijn dat het op dit moment iets minder goed gaat. De verkopen lopen achteruit en het aandeel is minder hoog dan aan het begin van dit jaar. Tegelijkertijd worden de acties van Tesla’s CEO – Elon Musk – door sommigen af en toe als controversieel beschouwd. Hierdoor is er een nieuw fenomeen: ‘Tesla-schaamte’. Dit betekent dat mensen zich niet kunnen vereenzelvigen met de visie van de heer Musk (terwijl je dat eerst juist wel kon).

Het is hoe dan ook een kleurrijk persoon dat de camera’s niet schuwt en zich mengt in diverse politieke debatten. En als je een politieke mening geeft, zijn er mensen die daar iets van vinden. Het probleem alleen is dat de traditionele Teslarijders juist aan de andere kant van het politieke spectrum zaten dan waar Elon Musk nu zit.

Hebben Nederlanders echt Tesla-schaamte?

Terug naar de Tesla-schaamte. Want hoe zit het daarmee? Nu.nl deed een onderzoek in Nederland en de Tesla-schaamte lijkt heel erg mee te vallen. Alle leasemaatschappijen en vlootbeheerders zien vooralsnog geen grote daling vanwege de heer Musk. Er zijn maar enkele bedrijven die geen Tesla meer willen aanbieden, maar ‘die kun je op een hand tellen’.

Volgens Athlon Car Lease liggen de Chinese automerken meer onder een vergrootglas. Dit komt niet door de politieke overtuiging van de CEO van het desbetreffende automerk. Het heeft vooral te maken met onduidelijkheid over privacy en databeveiliging. Als het gaat om gebruikte Tesla’s lijkt er al helemaal geen Tesla-schaamte te zijn, want de verkoop van gebruikte Tesla’s is gestegen. Logisch: er komen telkens meer Tesla’s bij en vooral sinds januari 2025 is er een enorme aanwas op de occasionmarkt gekomen.

Er is een verklaring voor de verkoopdip

Nog even kort over alle berichten omtrent Tesla. De verkopen zijn mede gedaald omdat de bestverkochte Tesla, de Model Y, vernieuwd is. Die worden nu uitgeleverd. Normaal gesproken zorgt het wel voor een impuls in de verkoopcijfers. Dat gaan we uiteraard even voor jullie in de gaten houden. Omdat Tesla heel erg weinig modellen heeft, is het verval een stuk groter. Ook zijn het registraties, dus de bestellingen zijn al een paar maanden geleden gedaan in plaats van een paar dagen geleden.

Lees ook: Restwaarde Tesla’s zakt harder dan welk ander automerk ook, maar hoe komt dat?

Een ander geluid dat je veel hoort: het Tesla-aandeel is gehalveerd. Ten opzichte van de extreme piek in december wel ja, het is alsnog evenveel als het aandeel 12 maanden geleden waard was. Ook is de waarde van Tesla alsnog heel erg hoog als je het met andere automerken vergelijkt. Dus die hogere stijgingen gaan gepaard met stevige dalingen. Nu is het wel zo dat sinds de inauguratie van de president het aandeel keihard omlaag ging. Kortom: het is nooit saai omtrent het EV-merk.

3 reacties op “Nederlanders schamen zich niet echt voor een Tesla, zijn wel voorzichtig met Chinese EVs”

  1. Misschien kan je beter – net als Musk – iets minder verdovende middelen gebruiken, want je gaat daardoor geloven in rare complotten… het is maar een tip…

  2. Waarom zie je in februari nog niet veel van de gevolgen van Tesla-schaamte? Omdat veel auto’s die in Februari op kenteken gezet zijn al voor Musk zijn nazi come-out waren besteld. De echte daling gaat nog komen.

    Een drijver voor de daling van de aandelen Tesla zit ook in mogelijke fraude. In de VS heeft de nieuwe regering 400mln begroot voor “armored Tesla’s”, wat nogal overkomt als een inside-job, en in Canada heeft Tesla in één weekend vele duizenden auto’s op kenteken gezet om nog te profiteren van een aflopende subsidiepot. Zo zou één dealer in Montreal alleen al zogenaamd 4000 auto’s afgeleverd hebben in één weekend volgende de door Tesla ingediende cijfers.

    Los daarvan is het aandeel Tesla nog steeds mega-overgewaardeerd. Op basis van een gelijke p/e ratio als Toyota zou het een factor 8 lager moeten zijn.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *