
Pas tipten we je al dat de Passat met W8-motor bijzonder betaalbaar is geworden. Erg leuk, want het is een heel bijzondere auto. Dit is het verhaal achter die bijzondere motor. Nog niet zo lang geleden was Volkswagen het merk dat experimenteerde met bijzondere motoren. Onder de bezielende leiding van Ferdinand Piëch mochten de merken bijna doen wat ze wilden. En het doorgaans vrij nuchtere Volkswagen liet zich dat geen twee keer vertellen
Toevallig hadden we het pas over de vernieuwde Toyota Aygo X. Die auto is gefacelift en kreeg daarbij een nieuwe aandrijflijn. Om te zorgen dat de grotere benzine- én elektromotor passend te kunnen krijgen, werd de neus van de Aygo verlengd. Het grappige is, dat was met de Passat dus ook het geval. De Volkswagen Passat B5 was in technische zin overigens geen Volkswagen, maar een Audi. De motor was in lengte geplaatst voor de vooras.
Wat is de W8-motor nu precies?
De versies met vierwielaandrijving (eerst Syncro, later 4Motion) hadden het befaamde Quattro-systeem met Torsen-differentieel. Ook kon je hem krijgen met diverse dikke Audi-motoren, waaronder de 2,8 liter V6 30-klepper (5 per cilinder) en de 2.5 V6 TDI. Maar de meest bijzondere kwam pas bij de facelift. Om het idee van de W8 te begrijpen, moeten we even terug naar de VR6-motoren. Bij Volkswagen hadden ze een compacte zescilinder ontwikkeld met een extreem kleine blokhoek.

Het basisprincipe hiervan werd uitgevonden door Lancia, maar Volkswagen maakte er furore mee in de jaren ’90. De W8 motor is iets heel erg bijzonders. De motor bestaat uit twee VR4-banken onder een hoek van 60 graden. Vier kleppen per cilinder waren altijd standaard, evenals dubbele bovenliggende nokkenassen. In de Passat was de motor goed voor 275 pk aan vermogen en 370 Nm aan koppel. Je kon kiezen uit twee carrosserievarianten (sedan en stationwagon) en een handgeschakelde zesbak of vijftraps automaat met Tiptronic.
Prestaties van de Passat W8
Heel snel was de Passat W8 4Motion dan ook niet. De sedan met handbak ging in 6,5 seconden naar de 100 km/u, de stationwagon met automaat had 8,2 tellen nodig. Zeker in combinatie met het verbruik (een paar emmers op 100 kilometer) waren de prestaties niet echt denderend. Dat kwam mede omdat de nieuwe motor in een bestaande auto geplaatst werd. Vanwege de enorm krappe motorruimte moest Volkswagen de Audi-architectuur overnemen, dus ook het luchtfilterhuis.

Hierdoor kreeg de motor minder lucht dan ideaal zou zijn. Meer ruimte maken werd lastig, in verband met alle andere onderdelen – waaronder de ABS-pomp. Een sterkere versie met 4,3 liter slagvolume en twee gaskleppen werd ontwikkeld, maar niet gebouwd. De Passat W8 bleek een vrij zeldzame flop te zijn. In totaal zijn er ongeveer 11.000 exemplaren van gebouwd, als we de bronnen op ‘het internet’ mogen geloven. Daarvan zijn er een kleine 5.000 naar de VS gegaan (waar ze een grote motor wel waarderen).
Waarom was het een flop?
De concurrentie in dit segment was behoorlijk groot. Enerzijds had je auto’s als de BMW 540i of Mercedes E430 als je een dikke sedan met achtcilinder wilde. Anderzijds waren een Audi S4, Volvo V70R of Mercedes C32 AMG sneller en leuker om te rijden. Volkswagen had de Passat namelijk niet echt sportief gemaakt. Het was meer een comfortabele cruiser. Je kan de W8 herkennen aan de badges, de (optionele) tweedelige 17 inch BBS-wielen en de vier uitlaten.

Als occasion is het wel een gave unicorn. Je vindt ze al vanaf 5.000 euro in Duitsland en het loopt op tot 30.000 euro voor een net exemplaar. Ze worden steeds zeldzamer, natuurlijk. Met de motor zelf ging Volkswagen niets doen. Dat is raar, want rond dezelfde periode had Volkswagen bijzondere auto’s als de Touareg (een enorme SUV) en de Phaeton (een enorm sedan).
Voor die laatste had Volkswagen wel aangegeven de W8 te willen gebruiken, maar daar was het nooit van gekomen. Volkswagen koos uiteindelijk voor de 4,2-liter V8 van Audi. Aangezien zowel de Touareg als de Phaeton op een Audi-platform stonden, paste die motor perfect. Nuchter beschouwd was de Audi V8 beter (zuiniger, betrouwbaarder, meer vermogen), maar die W8 levert een leuker verhaal op. Waarvan akte.
Lees ook: Dit moet wel de roestigste Volkswagen zijn die je ooit gezien hebt (en niet alleen de achterklep)
