Nee, dit is geen twijfelachtig plan van de NS om gestrande reizigers op te halen. Hoewel de NS in 1954 wel al bestond, was deze Volkswagen T1 Bulli-trein toch echt bedoeld voor het Duitse spoornetwerk. Er was in Duitsland vraag naar kleine compacte dienstvoertuigen voor op het spoor. Deze T1 was het antwoord hierop van twee Duitse bedrijven. De spoorweg-Bulli kreeg de naam Klv-20.

De Deutsche Bundesbahn (Duitse Spoorwegen) stond voor de uitdaging om nieuwe compacte dienstvoertuigen aan te schaffen voor haar spoorwegen. In plaats van een compleet nieuw voertuig te ontwikkelen, combineerden ze de Volkswagen Transporter met een spoorchassis. Daardoor werd de Bulli een soort hybride tussen een bus en een trien.

De speciale functie van Bulli-trein

Het schattige treintje bestaat in wezen uit drie delen: de koets van de T1-bestelwagen, de motor en het spoorchassis. Om ervoor te zorgen dat de spoorweg-Bulli voldeed aan de voorschriften voor hulpspoorvoertuigen, werden de lichten aan de voor- en achterkant verwijderd en werden de uitsparingen afgedekt met metalen panelen. De standaardverlichting voor spoorvoertuigen werd vervolgens op nieuwe plaatsen aangebracht.

Alle vijftien busjes hadden een viercilinder boxermotor met 28 pk. Je kunt het dus niet echt een Bullitrein noemen. Wat deze wel Bulli wel sneller doet dan iedere andere trein, is omdraaien. Door een hydraulisch mechanisme kun je de bus in je eentje omdraaien en je weg vervolgen op een spoor. En ben je het spoor beu, dan kun je ook even straatwielen eronder schroeven en ermee verder op de weg.

De Volkswagen-trein kan zo aan de slag in Nederland

De bus of trein – we weten nog steeds niet hoe we hem moeten noemen – kwam goed aan. De Klv-20 werd eerst gebruikt als depot en later voor het onderhoud aan de seinen langs het spoor. Misschien alsnog iets voor de NS? Wie weet kunnen ze DB lief aan kijken, in de jaren 70′ zijn de Volkswagens namelijk uit dienst genomen. Het exemplaar dat je hierboven ziet, is trouwens in een privécollectie beland van een Duitse spoorwegverzamelaar.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *