
Nog niet iedereen is klaar om elektrisch te gaan rijden. In sommige gevallen is dat omdat er logistieke issues zijn, zoals een tekort aan financiën of een laadplek. In andere gevallen is dat omdat potentiële EV-rijders gevoelig kunnen zijn voor argumenten die niet helemaal waar blijken te zijn, ‘want dat hep op Feesboek gestaan!’ In het kader van een vermeend broodjeaapverhaal van vandaag: de levensduur van een accu van een EV. In dit geval gaat de accu van de Volkswagen ID.3 veel langer mee dan je zou denken.
Daar kwamen ze achter bij de ADAC, de Duitse evenknie van de ANWB. Het gaat in dit geval om een vroeg exemplaar uit 2021 met maar liefst 169.651 kilometer aan ervaring. Dat is een respectabele kilometerstand voor een auto van die leeftijd. Maar is het dan verstandig om zo’n auto tweedehands te kopen? Voor velen is de accu toch een heikel punt. Als deze niet meer goed is, ben je duizenden euro’s kwijt voor een nieuwe.
Levensduur accu Volkswagen ID.3
De accucapaciteit van de Volkswagen ID.3 was afgenomen met negen procent. Een intensief gebruikte iPhone uit dat bouwjaar heeft al meer dan 20 procent verloren. De ID.3 was eigendom van de ADAC en werd flink gebruikt en geladen, gewoon tot 100 procent. De auto wordt ook daadwerkelijk gebruikt door de ADAC; het zijn geen laboratorium-testkilometers.
Kilometerstand | Capaciteit |
0 km | 100 procent |
21.749 km | 96 % |
46.029 km | 96 % |
59.166 km | 96 % |
69.549 km | 95 % |
84.264 km | 94 % |
87.020 km | 94% |
102.505 km | 93 % |
128.500 km | 92 % |
144.810 km | 91 % |
169.651 km | 91 % |
De afname van de accuduur van de Volkswagen ID.3 komt al helemaal in een ander daglicht te staan als je de updates meeneemt in het achterhoofd. In de vier jaar tijd zijn er diverse software-updates geweest voor de ID.3. Dit zorgde er bijvoorbeeld voor dat de auto sneller kon laden dan nieuw. Dat was 120 kW, maar na de updates steeg dat geleidelijk naar 160 kW. Van 20 naar 80 procent laden duurt nu een paar minuten minder.

Capaciteit neemt af, efficiency neemt toe (dus je komt even ver)
Maar daarmee zijn we er nog niet. Een ander belangrijk aspect om in het achterhoofd te houden, is dat de efficiency is toegenomen dankzij diverse updates. Dit betekent dat de elektromotoren minder verbruiken. Dat heeft dan als resultaat dat je verder komt op een volle lading. Uiteindelijk is de actieradius marginaal afgenomen ten opzichte van de opgave die Volkswagen destijds beloofde. Nu is deze 425 kilometer, dat was ooit 438 kilometer. Een verval van slechts 13 kilometer.
Lees ook: Waarom elektrische auto’s eigenlijk nóg eens 20% minder actieradius hebben dan opgegeven
Dus zijn alle verhalen omtrent de afname van de accu een broodje aap? Ja en nee. Ja, de capaciteit van de accu neemt af. De mate waarin dat gebeurt, valt heel erg mee, en dankzij diverse updates kan het zijn dat de range alsnog dicht bij de originele fabrieksopgave zit. Kleine kanttekening: de ID.3 was destijds de eerste EV van Volkswagen. Er viel dus ook wel wat te winnen. Het is natuurlijk afwachten of Volkswagen dezelfde stappen in de toekomst kan maken.
Onze vorige EV was een Zoë.
Na 5,5 jaar en 125000 km, altijd naar vol laden: 93%.
Die ‘extra efficiency’ was daar overigens niet van toepassing, maar in de praktijk nooit last gehad van die lagere capaciteit.