
Dit is een BMW M4 DTM die je kunt besturen zonder benen. Hij is speciaal ontwikkeld voor voormalig Formule 1-coureur Alex Zanardi. Zanardi is een fenomeen in de wereld van de autosport. De man is tweemaal kampioen geworden in de ChampCar Series (een Amerikaanse versie van het formuleracen) en heeft ook tientallen races in de Formule 1 op zijn palmares staan.
Einde van een carrière?
Zijn succesverhaal begon echter pas na een ongelooflijke tragedie. Zanardi verloor namelijk in 2001 beide benen na een verschrikkelijk ongeluk tijdens een race op de Duitse Lausitzring. Zijn carrière in de racewereld leek voorbij, want wie kan er nou rijden zonder benen?
De coureur bleek echter geen opgever en na jaren revalideren vocht hij zich, met behulp van protheses, terug. Hij begon weer te racen en wist zelfs titels op zijn naam te schrijven. Ook heeft hij, naast het racen, diverse Olympische medailles behaald in de paralympische wielersport handbiken. Een inspirerend verhaal.
Nu heeft hij sinds zijn ongeluk al vaker deelgenomen aan races, met behulp van beenprotheses. Die heeft hij nu niet meer nodig: Zanardi bestuurt de auto uitsluitend met zijn handen.
Knap staaltje techniek
Om dit te bereiken heeft BMW Motorsport de bolide flink onder handen genomen en het resultaat is werkelijk verbluffend. Zo is het gaspedaal vervangen door een zogenaamde acceleratiering. Deze ring ziet er ongeveer hetzelfde uit als een stuur en is achter het normale stuur geplaatst. Zo kan hij accelereren door de ring naar zich toe te trekken.
Verder is het rempedaal vervangen door een hendel, die zich rechts van Zanardi bevindt. Hij kan dus afremmen door aan deze hendel te trekken. Omdat je als je remt vaak ook moet terugschakelen, hebben de vernuftige technici van BMW deze hendel voorzien van een eigen flipper, waarmee Zanardi gemakkelijk een versnelling terug kan schakelen. Hij hoeft dan, tijdens het remmen, niet de schakelflippers die aan het stuur zitten te gebruiken.
Ook zal het niet nodig zijn dat hij zelf koppelt. De M4 beschikt over een volledig automatische koppeling en een 0-100-tijd neerzet die nagenoeg even snel is als een onaangepaste M4.
Rijden zonder benen
Dit alles zorgt ervoor dat deze BMW dus geen pedalen heeft, maar heel wat knoppen en flippers die allemaal met je handen bediend kunnen worden. En hoe dat ging? Uitstekend. Zanardi werd vijfde tijdens de DTM-wedstrijd in Misano. Volgend jaar gaat Alex Zanardi de 24 uur van Daytona rijden.
NIEUWSBRIEF
Het laatste autonieuws, de meest recente tests en exclusieve auto-content rechtstreeks in je mailbox. En als je wilt kunnen wij je ook op de hoogte houden van aanbiedingen van onze partners.
Meer van TopGear


De BMW M4 CS Edition VR46 is enorm duur, maar je krijgt wel een heel bijzonder extraatje

Is de gefacelifte BMW M4 Competition M xDrive Cabrio je ideale levenspartner?

Stijlvolle BMW M440i is nu sterker en goedkoper dan originele M4

De BMW M4 CS streeft in alles perfectie na, maar vergeet één klein ding (review)

De nieuwe Alpina B3 GT en B4 GT zijn sneller én goedkoper dan de BMW M3 en M4

De eerste nieuwe Alpina is bekend (en het is niet een SUV)

Waarom je eigenlijk altijd grotere wielen achteraf moet monteren in Nederland

Ook de Koninklijke Marechaussee wil overstappen op nieuwe (en snellere) BMW’s

De vorige BMW i3 vonden jullie echt heel lelijk, maar de volgende gaan jullie wél mooi vinden

Op deze manier gaat BMW rijke mensen tegemoet komen die vergeten remmen te bestellen

Waarom je voorlopig echt even niet met je BMW naar Friesland moet rijden

De BMW M4 CS Edition VR46 is enorm duur, maar je krijgt wel een heel bijzonder extraatje

Is de gefacelifte BMW M4 Competition M xDrive Cabrio je ideale levenspartner?

VIDEO: Tuner probeert bijna 1.400 pk uit een BMW M4 te persen (en dat gaat fout)

VIDEO: Zo spuit BMW een auto in verschillende kleuren zonder hem af te plakken

Valentino Rossi gaat komend seizoen in deze BMW M4 GT3 rijden

BMW M3 en M4 komen met handbak, omdat Amerika

Deze Audi V8 Quattro komt uit het leuke DTM-tijdperk en kan van jou zijn

Hoe teams de zon gebruiken om een beetje vals te spelen in de DTM

Motorblok vliegt uit Porsche bij megacrash in de DTM

Audi stapt uit DTM na 2020

Audi’s DTM-motor is een viercilinder met 610 pk

DTM 2019: Alles wat je moet weten dit seizoen

De Ferrari SP-8 is een heerlijke one-off roadster met twin-turbo V8

BMW M3 knalt op nietsvermoedende Audi RS 4 Avant op Spa-Francorchamps

Buitenkans: Het beste van vijf generaties M3 en M4 kan in één keer van jou zijn

Pilaar steekt zomaar over en ondersturende BMW M3 botst ertegenaan

BMW M3 Touring (F81) vernietigd

Kooptip: BMW M3 CS bij Domeinen

Max Verstappen krijgt nu alweer een nieuwe teamgenoot: Liam Lawson mag vertrekken

Deze man kocht een F1-auto, knapte hem op en rijdt er ook mee

Formula 1 97 was voor lange tijd het beste F1-spel, maar waarom was dat eigenlijk?

Als je niet alles weet over F1– maar toch mee wilt praten – moet je dit weten over de komende race in Qatar

Pijnlijk: Helmut Marko deelt nog even flinke sneer uit aan Sergio Pérez

Als je niets weet van Formule 1 – maar toch wil meepraten – dit gebeurde er bij de GP van Las Vegas 2024

De eerste nieuwe Alpina is bekend (en het is niet een SUV)

Maserati supercar hommage is een stuk moderner dan je zou denken

Met een paar aanpassingen kost deze kleine hatchback meer dan 100.000 euro

De meest legendarische velgenfabrikant is nu eindelijk gered door een verrassende partij

Waarom de Kia EV3 met extreem grote velgen een typisch Nederlands fenomeen is
